Menu Zamknij

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA 29.07.2018 r.

 

1. W mijającym tygodniu wspominany był w liturgii św. Krzysztof – patron kierowców. Z tej okazji tradycyjnie, zaraz po Mszy Świętej, odbędzie się błogosławieństwo pojazdów i modlitwa za kierowców. Prosimy o ofiary na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy.
2. W liturgii najbliższego tygodnia:
– 31.07 (wt.) – wsp. św. Ignacego z Loyoli, Prezbitera;
– 01.08 (śr.) – wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, Biskupa i Doktora Kościoła;
– 04.08 (sob.) – wsp. św. Jana Marii Vianneya, Prezbitera;
3. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek zapraszamy do modlitwy w intencji o powołania kapłańskie i zakonne; w pierwszy piątek na nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa (spowiedź pierwszopiątkowa – na pół godziny przed poranną i wieczorną Mszą Świętą); w pierwszą nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi.
4. W pierwszą sobotę modlimy się na różańcu, polecając Panu Bogu przez przyczynę Niepokalanego Serca Maryi, wszystkich zniewolonych przez różnego rodzaju nałogi – ich imiona możemy wypisywać na kartkach i wrzucać do skrzynki umieszczonej pod ołtarzem.
5. Za tydzień – pierwsza niedziela miesiąca – po Mszy Świętej o godz. 11:30 odbędzie się procesja eucharystyczna dookoła kościoła.
6. W tym tygodniu rozpoczyna się miesiąc sierpień – pamiętajmy o tradycji powstrzymania się picia wszelkich napojów alkoholowych w tym miesiącu. Niech to będzie nasza ekspiacja za grzechy tych, którzy nadmiernie piją i tworzą obyczaj pijacki – bądźmy twórcami kultury niepicia alkoholu.
Biskupi polscy zapraszają nas do jeszcze ambitniejszego czynu. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zachęcają nas do 100 dni abstynencji: czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to właśnie100 dni. Mówią biskupi: „Sto dni abstynencji na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wolność kosztowała życie tak wielu Polaków. My dzisiaj nie musimy za Polskę umierać. Ale by chronić wolność i wspierać rozwój Polski i Polaków, musimy sobie wyznaczać ambitne cele. Jednym z nich jest właśnie ochrona trzeźwości. Św. Jan Paweł II mówił nam, że „prawdziwy egzamin z wolności jest dopiero przed nami”. To prawda. Nie możemy zawieść w tej tak ważnej sprawie. Dlatego podejmijmy to wezwanie: 100 dni abstynencji na stulecie niepodległości. To jest naprawdę egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny!”.
7. Za tydzień ofiary zebrane na tacę będą przeznaczone na KUL i Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej w Białymstoku.