Menu Zamknij

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA 3.03.2019 r.

 

1. W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. Jest to czas, w którym wierzący chrześcijanie słuchając słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę przygotowują się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych podczas obchodów misterium paschalnego. Okres Wielkiego Postu ma podwójny charakter – chrzcielny i pokutny.
2. W Środę Popielcową zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Świętej z posypaniem głów popiołem. Msz Święte będą celebrowane o godz. 8:00, 10:00 i 18:00. W Środę Popielcową obowiązuje nas wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych jak i post ilościowy. Post ilościowy polega na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta – wolno jednak przyjąć trochę pokarmu rano i wieczorem. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje tych, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast do zachowania postu ilościowego zobowiązani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 18-ty rok życia, a nie ukończyli 60-go roku życia.
3. Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele będą odbywały się według następującego porządku: Gorzkie Żale – we środy, soboty i niedziele o godz. 17:30; Droga Krzyżowa – w niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30 i w piątki o godz. 17:15; Droga Krzyżowa dla młodzieży – w piątki po Mszy Świętej wieczornej; Droga Krzyżowa dla dzieci będzie odbywała się w niedzielę zaraz po Mszy Świętej o godz. 13:00.
4. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na rozpoczęcie Wielkiego Postu, organizujemy rekolekcje ewangelizacyjne. Rekolekcje te rozpoczną się za tydzień, w niedzielę 10 marca i potrwają do środy 13 marca. W tym roku rekolekcje poprowadzi ks. Rafał Krauze, zakonnik ze Zgromadzenia Księży Marianów z Lichenia. Kontynuacją tych rekolekcji będzie Seminarium Odnowy Wiary, które rozpocznie się 20 marca.
5. W tym tygodniu wypada również pierwszy czwartek miesiąca. Zapraszamy do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu podczas Godziny Świętej o godz. 17:30 i do modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych przez wstawiennictwo bł. ks. Michała Sopoćko. Początek o godz. 17:30.
6. Kolejne spotkanie formacyjne KŻR naszej parafii odbędzie się w niedzielę, za tydzień o godz. 16:30.
7. W liturgii najbliższego tygodnia:
04.03 (pon.) – Uroczystość Św. Kazimierza Królewicza, Głównego Patrona Białostockiej
Prowincji Kościelnej;
08.03 (pt.) – Dzień Kobiet. Zapraszamy tego dnia do kościoła wszystkie niewiasty na wspólną modlitwę podczas Mszy Świętej o godz. 18:00.
8. W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Czas Wielkiego Postu bardzo sprzyja w podejmowaniu takich ofiar.
9. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski piątek I tygodnia Wielkiego Postu, 8 marca 2019, będzie Dniem Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. W związku z tym, Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki zalecił, aby w każdej parafii Archidiecezji Białostockiej została odprawiona Droga Krzyżowa w tej intencji. Naszych parafian zapraszamy na tę Drogę Krzyżową – 8 marca o godz. 17:15.
10. Uroczystości dziękczynne za ocalenie miasta Białegostoku, w 30. Rocznicę katastrofy pociągu przewożącego chlor, odbędą się w sobotę 9 marca br. Rozpoczęcie przy Krzyżu w miejscu katastrofy przy ul. Poleskiej o godz. 16:30. Procesja od Krzyża do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zakończy się Mszą Świętą o godz. 18:00. Zapraszamy na powyższe uroczystości.
11. W tym tygodniu odeszli do domu Ojca zmarli nasi parafianie: + Mieczysław Orzel – Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…