Menu Zamknij

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA 26.02.2017 r.

 

 1. W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. Jest to czas, w którym wierzący chrześcijanie słuchając słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę przygotowują się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Okres Wielkiego Postu ma podwójny charakter – chrzcielny i pokutny, i przygotowuje wiernych do obchodu misterium paschalnego.
  2. W Środę Popielcową zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Świętej z posypaniem głów popiołem. Msze Święte o godz. 8:00, 10:00 i 18:00; o godz. 9:00 w Kurianach. W Środę Popielcową obowiązuje nas wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ilościowy. Post ilościowy polega na jednym posiłku dziennie do syta – wolno jednak przyjąć trochę pokarmu rano i wieczorem. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje tych, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast do zachowania postu ilościowego zobowiązani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60 roku.
  3. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni parafialnej: Gorzkie Żale – we środy, soboty i niedziele o godz. 17:30; Droga Krzyżowa – w niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30 i w piątki o godz. 17:15. Droga Krzyżowa dla młodzieży – w piątki po Mszy Świętej wieczornej. Droga Krzyżowa dla dzieci będzie odbywała się w niedzielę zaraz po Mszy Świętej o godz. 13:00.
  4. W tym roku zapraszamy naszych parafian do modlitwy adoracyjnej przed Najświętszym Sakramentem. Po Mszy Świętej można będzie wylosować dzień i godzinę Adoracji Najświętszego Sakramentu. Chodzi o jedną „półgodzinę” na cały Wielki Post. Zapraszamy do modlitwy za naszą parafię, nasze rodziny, osoby nam bliskie, które najbardziej potrzebują wielkopostnego nawrócenia.
  5. W każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy na tzw. Wieczory Miłosierdzia od godz. 19:00 do 21:00, gdzie będzie można adorować Najświętszy Sakrament i skorzystać ze spowiedzi świętej.
  6. W tym roku również, podobnie jak w latach ubiegłych, na rozpoczęcie Wielkiego Postu organizujemy rekolekcje ewangelizacyjne. Rekolekcje rozpoczną się w niedzielę 5 marca i potrwają do środy 8 marca. Będzie je prowadził ks. Radosław Rafał ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kontynuacją tych rekolekcji będzie Seminarium Odnowy Wiary, które rozpocznie się 16 marca. Już dzisiaj informujemy o tych wydarzeniach i zapraszamy do udziału.
  7. W tym tygodniu:
  04.03 (sob.) – Uroczystość św. Kazimierza Królewicza, Głównego Patrona Białostockiej Prowincji Kościelnej;
  8. W najbliższym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek, i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek zapraszamy do modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, w pierwszy piątek na nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i do spowiedzi pierwszopiątkowej. W pierwszy piątek będziemy odwiedzali również naszych chorych w godz. od 9:00 do 11:00. W pierwszą sobotę zapraszamy na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP. Po wieczornej Eucharystii rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona w niedzielę rano Mszą Świętą o godz. 6:00.
  9. Od dzisiaj do soboty trwa 50 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za grzechy pijaństwa, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia nadmiernie pijących. Zachęcamy do podejmowania przyrzeczeń abstynenckich, będzie to dobra ofiara na czas Wielkiego Postu.
  10. Kuria Metropolitalna Białostocka informuje, że Konferencja Episkopatu Polski, od-powiadając na apel Ojca Świętego Franciszka, skierowany do całego Kościoła Katolickiego, ogłosiła pierwszy piątek Wielkiego Postu (3 marca 2017) Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. W związku z tym Prezydium KEP zachęca do modlitwy w tej intencji, zwłaszcza w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
  11. Msza Święta ku czci św. Kazimierza Królewicza, Głównego Patrona Metropolii Białostockiej, będzie sprawowana 4 marca br. (sobota) o godz.18.00 w kościele św. Kazimierza w Białymstoku. W uroczystości wezmą udział księża biskupi z całej Metropolii Białostockiej, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz związków zawodowych „Solidarność”. Zapraszamy do uczestnictwa.
  12. Zapraszamy do udziału w jednodniowej pielgrzymce do Wilna na tzw. „Kaziuki” 4 marca, organizowaną przez parafię NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie. Informacje – w zakrystii.