Menu Zamknij

XII NIEDZIELA ZWYKŁA 23.06.2019 r.

 

1. W związku z poleceniem ks. Abpa Metropolity Białostockiego, po Mszy Świętej zostaną odśpiewane tzw. „suplikacje” – „Święty Boże, Święty Mocny…”., jako wyraz publicznego przebłagania Boga za popełnione w ostatnim czasie świętokradztwa, takie jak profanacja jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, akty bluźnierstwa do jakich dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów, aktów nienawiści wobec katolików w Polsce.
2. Przy okazji chcemy powiedzieć naszym parafianom, że dzisiejszy sposób kwestionowania autorytetu Kościoła nie ma charakteru intelektualnego, lecz ideologiczny. W procesie wytoczonym Kościołowi próbuje się dowieść, że nie ma w nim ludzi prawych, a wiara jest jedynie hipokryzją. Dąży się do zdyskredytowania Boga i obrzydzenia całego Kościoła. Grzech i zło są w Kościele, i od tego się nie ustrzeżemy, ale jest w nim także niezliczona rzesza świadków wiernych, pokornych, składających codziennie ciche świadectwo swojej miłości do Pana Jezusa. Wystarczy się nieco rozejrzeć, odkładając na bok uprzedzenia.
3. Pragniemy serdecznie podziękować naszym parafianom za udział w procesji Bożego Ciała. Dziękuję wszystkim, którzy aktywnie brali udział w procesji niosąc sztandary, chorągwie i inne paramenty procesyjne. Dziękuję naszemu chórowi parafialnemu i panu organiście Mariuszowi, asyście ministranckiej i p. Gosi, zakrystiance. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do tych, którzy zatroszczyli się o przygotowanie naszego ołtarzyka. Wszystkim serdeczne – Bóg zapłać.
4. Po Bożym Ciele obchodzimy tradycyjną „Oktawę Bożego Ciała”. Każdego dnia – do czwartku śpiewamy po wieczornej Mszy Świętej nieszpory eucharystyczne i idziemy w procesji dookoła kościoła. Zapraszamy do udziału w tym tradycyjnym nabożeństwie, wyrażającym naszą wiarę w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
5. Oktawa Bożego Ciała zakończy się we czwartek 27.06. Tradycyjnie, na zakończenie Oktawy będziemy udzielali błogosławieństwa dzieciom, a także poświęcimy kwiaty i zioła. Później będzie ognisko i niespodzianki dla dzieci.
6. Za tydzień, w niedzielę będziemy obchodzili uroczystość patronalną naszej parafii – Niepokalanego Serca Maryi. Jest to nasz parafialny Odpust. Obchody rozpoczniemy już w sobotę. W sobotę porządek Mszy Świętych jest następujący: godz. 8:00, 10:00 i 18:00. W niedzielę porządek Mszy niedzielny (oprócz Mszy Świętej o godz. 13:00). Uroczystość odpustową zakończy w niedzielę procesja eucharystyczna po Mszy Świętej o godz. 11:30. Odpust będzie prowadził ks. Łukasz Mikołajczyk ze Zgromadzenia księży Orionistów.
7. W związku z Odpustem, jak co roku, organizujemy festyn, który odbędzie się już dzi-siaj. Rozpocznie się o godz. 14:00. Będzie mnóstwo atrakcji dla dzieci, jak i całych rodzin. Będzie można smacznie zjeść kiełbaskę z grilla i grochówkę. Będzie wata cukrowa, popcorn, lody, kawa i herbata. Będzie przygrywał zespół muzyczny, a wszystko będzie prowadził wykwalifikowany wodzirej.
8. W najbliższy wtorek o godz. 18:00 będzie celebrowana Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie. Zapraszamy wszystkich chorych, cierpiących, przeżywających różnego rodzaju problemy życiowe na wspólną modlitwę.
9. Podczas całych wakacji nie będzie Mszy Świętej z dziećmi o godz. 13:00. Podczas wakacji kancelaria parafialna będzie czynna w godz. od 17:00 do 17:45. W ważnych sprawach, takich jak pogrzeb albo wezwanie księdza do osoby chorej umierającej, należy dzwonić na telefon księdza dyżurnego.
10. W liturgii nadchodzącego tygodnia:
– 24.06 (pon.) – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela;
– 28.06 (pt.) – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie ma postu.
– 29.06 (sob.) – Uroczystość św. Piotra i Pawła. Tego dnia zbieramy ofiary na Stolicę Apostolską – tzw. „Świętopietrze”.
11. 33. Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 30 lipca – 12 sierpnia 2019 r. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane będą w „Piwnicy Akademickiej” przy białostockiej katedrze w dniach od 22 do 29 lipca b.r., w godz. 1700-1900.
12. 27. Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna przez Białoruś odbędzie się w dniach 16 – 25 sierpnia 2019 roku i przebiegać będzie pod hasłem ,,W mocy Ducha”. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane będą w dniach od 22 lipca do 6 sierpnia br. w godz. 1600- 1900, w parafii pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku (wejście od strony ul. Sybiraków).
13. Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Grodna i innych miejsc na Białorusi, czyli na dawnych kresach Rzeczpospolitej. W programie pielgrzymki zwiedzimy Grodno, Nowogródek, Mir, Nieśwież. Zajedziemy nad jezioro Świteź. Odwiedzimy miejsca związane z wielkimi Polakami: Elizą Orzeszkową, Czesławem Niemenem, Tadeuszem Kościuszko, Adamem Mickiewiczem. Termin pielgrzymki: 12-15 września. Koszt: 650,- zł + 100,- wiza na Białoruś (należy posiadać ważny paszport). Pielgrzymce będzie przewodził ks. Proboszcz.
14. Dzisiaj po Mszy Świętej zbierane ofiary do puszek będą przeznaczone na KUL i Centrum Pastoralno-Katechetyczne.
15. W tym tygodniu odszedła do Domu Ojca nasza parafianka: + Wiesława Orłowska: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…