Menu Zamknij

VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.02.2020r.

1. W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. Jest to czas, w którym wierzący chrześcijanie, słuchając słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę, przygotowują się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, podczas obchodów misterium paschalnego. Okres Wielkiego Postu ma charakter podwójny – chrzcielny i pokutny.

2. W Środę Popielcową zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Świętej z posypaniem głów popiołem. Msze Święte w naszym kościele będą celebrowane o godz. 8:00, 10:00 i 18:00. W Środę Popielcową obowiązuje nas wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ilościowy. Post ilościowy polega na zjedzeniu jednego posiłku dziennie do syta – wolno jednak przyjąć trochę pokarmu rano i wieczorem.

3. Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele będą odbywały się według następującego porządku: Gorzkie Żale – we środy, soboty i niedziele o godz. 17:30; Droga Krzyżowa – w niedziele po Mszy Świętej o godz. 11:30 i w piątki o godz. 17:15; Droga Krzyżowa dla młodzieży – w piątki po Mszy Świętej wieczornej. Droga Krzyżowa dla dzieci będzie odbywała się podczas Mszy Świętej dla dzieci o godz. 13:00. Już w Środę Popielcową będą śpiewane Gorzkie Żale.

4. W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za grzechy pijaństwa i inne z tymi związane, a także czas podejmowania abstynencji od picia alkoholu w intencji nawrócenia grzeszników. Czas Wielkiego Postu bardzo sprzyja w podejmowaniu takich wyrzeczeń.

5. Na rozpoczęcie Wielkiego Postu organizujemy rekolekcje ewangelizacyjne, po to, aby dobrze rozpocząć ten święty czas i właściwie go przeżyć. Rekolekcje te rozpoczną się w za tydzień, w niedzielę 1 marca i potrwają do środy 4 marca. Rekolekcje będzie prowadził ks. Robert Grzybowski z Pustelni w Poletyłach, w diec. drohiczyńskiej. Kontynuacją tych rekolekcji będzie Seminarium Odnowy Wiary, które rozpocznie się 10 marca.

6. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski piątek I tygodnia Wielkiego Postu jest dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Dlatego w piątek 28 lutego będziemy wspólnie modlić się w tej intencji, zwłaszcza podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w Katedrze białostockiej o godz. 17.15. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

7. Drugie spotkanie w cyklu spotkań poświęconych osobie i nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w poniedziałek, 24 lutego 2020, o godz. 18.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1 A. Gościem spotkania będzie reaktor Paweł Lisicki, który będzie wygłosi konferencję na temat “Wyszyński i jego model katolicyzmu ludowego”. Zapraszamy do uczestnictwa.

8. Rekolekcje wielkopostne dla Pracowników Służby Zdrowia odbędą się w dniach 6-7-8.03.br. w Kleosinie, w Domu Księży Werbistów. Rekolekcje poprowadzi biblista ks. dr Wojciech Michniewicz. Rekolekcje rozpoczną się w piątek 6.03 o godz. 18:00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny, bez wcześniejszych zapisów. Zapraszamy lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, farmaceutów i innych pracowników świata medycznego.

9. Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku przy ul. Kościelnej 3 rozpoczął nabór uczniów na rok szkolny 2020/2021. Placówka zaprasza do Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Szkoły proponują ciekawą ofertę kształcenia oraz wychowanie w duchu katolickim na wysokim poziomie. Dyrekcja szkół serdecznie zaprasza zainteresowanych rodziców i uczniów na dni otwarte, które odbędą się: – 29 lutego 2020 (sobota) w godz. 10.00 – 13.00- 21 marca 2020 (sobota) w godz. 10.00 – 13.00. Informacje na temat szkoły można znaleźć na stronie internetowej: www.szkola-katolicka.pl

10. Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne dla Nauczycieli i Wychowawców odbędą się w dniach 27 – 29 lutego o godz. 18.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Poprowadzi je ks. Stanisław z Gancarek z Częstochowy, założyciel szkół katolickich w Polsce.

11. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę autokarową do Medjugorie w dniach 11-18 maja 2020 r. Zapisy u ks. Tomasza.

12. Informujemy, iż nie zbieramy już makulatury. Ponieważ zmieniła się ustawa dotycząca odpadów, zbiórka makulatury stała się nierentowna.

13. Za tydzień, w niedzielę ofiary zebrane na tacę będą przeznaczone na potrzeby Archidiecezji.

14. W tym tygodniu odszedł do Domu Ojca nasz zmarły parafianin: + Tomasz Trebliński. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…