Menu Zamknij

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 1.03.2020r.

 1. Rozpoczął się Wielki Post. Jest to czas, w którym wierzący chrześcijanie, słuchając słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę, przygotowują się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, podczas obchodów misterium paschalnego. Okres Wielkiego Postu ma charakter podwójny – chrzcielny i pokutny.
 2. Okazją do dobrego rozpoczęcia Wielkiego Postu są rekolekcje ewangelizacyjne. Nazywamy je rekolekcjami ewangelizacyjnymi, ponieważ znowu usłyszymy podstawowe prawdy dotyczące naszego życia chrześcijańskiego. Rekolekcje potrwają do środy 4 marca. Każdego dnia, do środy włącznie, będziemy spotykali się o godz. 10:00 lub 18:00. Po wieczornej Mszy Świętej będzie odbywało się nabożeństwo ewangelizacyjne z modlitwą o uzdrowienie, uwolnienie i modlitwą o nowe wylanie Ducha Świętego. Kontynuacją tych rekolekcji będzie Seminarium Odnowy Wiary, które rozpocznie się 10 marca.
 3. Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odbywają się według następującego porządku: Gorzkie Żale – we środy, soboty i niedziele o godz. 17:30; Droga Krzyżowa – w niedziele po Mszy Świętej o godz. 11:30 i w piątki o godz. 17:15; Droga Krzyżowa dla młodzieży – w piątki po Mszy Świętej wieczornej. Droga Krzyżowa dla dzieci będzie odbywała się podczas Mszy Świętej dla dzieci o godz. 13:00. Już w Środę Popielcową będą śpiewane Gorzkie Żale.
 4. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek modlimy się w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie przez wstawiennictwo bł. ks. Michała Sopoćko. Zapraszamy na tę modlitwę WKCH. Początek o godz. 17:30. W pierwszy piątek zapraszamy na nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do spowiedzi pierwszopiątkowej – spowiadamy na pół godziny przed poranną i wieczorną Mszą Świętą. W najbliższy pierwszy piątek odwiedzimy z posługą sakramentalną naszych chorych (będziemy w godz. od 09:00 do 11:00).
 5. W pierwszą sobotę zapraszamy na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP. Poprzez udział w nabożeństwach pierwszosobotnich przygotowujemy się do obchodów 100-lecia naszej parafii. Nabożeństwo pierwszosobotnie to szczególna modlitwa o nawrócenie grzeszników. Pragniemy modlić się na różańcu polecając Panu Bogu szczególnie te osoby, które o własnych siłach nie mogą wyzwolić się z nałogów alkoholizmu, narkomanii i innych uzależnień. Imiona tych osób można wypisać na karteczkach i wrzucić je do skrzynki umieszczonej pod ołtarzem.
 6. W liturgii najbliższego tygodnia:
  04.03 (śr.) – Uroczystość św. Kazimierza Królewicza, Głównego Patrona Metropolii Białostockiej. Msza Święta ku czci św. Kazimierza będzie sprawowana 4 marca br. (środa) o godz.18.00 w kościele św. Kazimierza w Białymstoku. W uroczystości wezmą udział księża biskupi z całej Metropolii Białostockiej, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz związku zawodowego NSZZ „Solidarność”. Zapraszamy do uczestnictwa.
 7. Jedną z praktyk wielkopostnych jest wspieranie biednych. Caritas Archidiecezji Białostockiej przekazuje skarbonki Jałmużny Wielkopostnej z tytułem „Dar juniora dla seniora”. Zachęcamy nie tylko dzieci, ale i całe rodziny do włączenia się w to dzieło miłosierdzia. Kartonowe skarbonki można wziąć ze stolika w przedsionku kościoła i wypełnione przynieść na Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.
 8. Uroczystości dziękczynne za ocalenie miasta Białegostoku, w 31. rocznicę katastrofy pociągu przewożącego chlor, odbędą się w poniedziałek 9 marca br. Rozpoczęcie przy Krzyżu w miejscu katastrofy przy ul. Poleskiej o godz. 16.30. Drogę Krzyżową od Krzyża do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego uwieńczy Msza Święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 18.00. Zapraszamy naszych parafian do licznego udziału w tym nabożeństwie.
 9. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się dzisiaj, 1 marca. Rozpocznie się o godz. 17 pod kinem TON na Rynku Kościuszki, a zakończy się modlitwą na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 listopada. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego.
 10. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę autokarową do Medjugorie w dniach 11-18 maja 2020 r. Zapisy u ks. Tomasza.
 11. W następną niedzielę ofiary zebrane do puszek będą przeznaczone na Misje Święte.
 12. W tym tygodniu odszedł do Domu Ojca nasz zmarły parafianin: + Jerzy Kopciewski. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…