Menu Zamknij

NIEDZIELA PALMOWA – 28.03.2021r.

1. Kończą się nasze rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje prowadził ks. prał. Stanisław Hołodok, któremu dziękujemy za głoszone słowo Boże i duchowe przygotowanie nas do przeżycia świąt paschalnych.
2. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, podczas, którego Kościół sprawuje zbaw-cze misteria dokonane przez Chrystusa, poczynając od Jego wjazdu do Jerozolimy. W wielki poniedziałek, wtorek i wielką środę zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00. W te dni spowiadamy od godz. 17:00.
3. W wielki wtorek, z posługą sakramentalną odwiedzimy chorych naszych parafian. Odwiedzimy chorych, którym zwykle posługujemy w pierwsze piątki oraz tych, którzy będą jeszcze zgłoszeni. Z posługą sakramentalną u naszych chorych będziemy w godz. od 9:00 do 11:00.
4. W wielki czwartek obchodzimy dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczysta Msza Święta Krzyżma, podczas której przedstawiciele kapłanów (po jednym z każdej parafii) odnowią przyrzeczenia kapłańskie i zostaną poświęcone oleje święte, będzie sprawowana o godz. 9:00 w Katedrze Białostockiej.
5. W wielki czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 rozpocznie się Święte Triduum Paschalne. Ofiary na tacę będą przeznaczone na wsparcie ubogich naszej parafii. Na tę Mszę prosimy o przyniesienie skarbonek z jałmużną wielkopostną. W wielki czwartek spowiadamy od godz. 17:00. Po Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „ciemnicy”, gdzie będziemy mogli adorować Pana Jezusa do godz. 22:00.
6. W wielki piątek: adoracja Najświętszego Sakramentu w „ciemnicy” od godz. 10:00. O godz. 9:00 będziemy modlili się odmawiając brewiarzową Jutrznię i Godzinę Czytań. Spowiadamy od godz. 17:00. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:00. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim potrwa do godz. 22:00. W wielki piątek rozpocznie się również Nowenna do Miłosierdzia Bożego, odmawiana codziennie przed wieczorną Mszą Świętą. W wielki piątek obowiązuje wszystkich katolików w Polsce post, a więc powstrzymanie się od jedzenia pokarmów mięsnych i umiar w jedzeniu – tylko jeden posiłek.
7. W wielką sobotę: adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 10:00. O godz. 9:00 będziemy odmawiali Jutrznię i Godzinę Czytań. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny – od godz. 10:00, co pół godziny. Do poświęcenia pokarmów ustawiamy się dookoła kościoła. Do kościoła może wejść tylko 30 osób. Świecenie pokarmów w Kurianach o godz. 12:00. Zachęcam do powstrzymania się w wielką sobotę od spożywania pokarmów mięsnych.
8. Wigilia Paschalna w wielką sobotę rozpocznie się o godz. 22:00. Jest to najważniejsze nabożeństwo w całym roku liturgicznym. Prosimy o zabranie ze sobą świec. Wigilia zakończy się procesją rezurekcyjną w nocy.
9. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego pierwsza Msza Święta będzie celebrowana o godz. 6:00 rano, ale nie będzie już procesji rezurekcyjnej. Następna Msza Święta będzie o godz. 10:00 – nie będzie Mszy Świętej o godz. 8:00 i 13:00.
10. Wszystkie nabożeństwa Triduum Paschalnego będą transmitowane „online”. Msze Święte niedzielne są bez przerwy transmitowane o godz. 11:30.

11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć tzw. „Paschałki” – świece na stół wielkanocny. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na wsparcie ubogich naszej parafii.

12. Przyjmujemy ofiary na kwiaty do „grobu Pańskiego”
13. W tym tygodniu odszedł do wieczności nasz zmarły parafianin: + Krzysztof Ostrowski. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie …