Menu Zamknij

I NIEDZIELA ADWENTU – 27.11.2022r.

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent, a zarazem nowy rok liturgiczny. Adwent ma podwójny charakter. Jest przygotowaniem do Uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez co wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego na ziemię. Równocześnie jest to czas, który skierowuje nas ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych powodów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania.
2. W Adwencie zapraszamy na „Roraty”. Są to Msze Święte o brzasku dnia, które wspominają NMP oczekującą narodzenia jej Syna Jezusa. „Roraty” w naszym kościele będą celebrowane we wszystkie niedziele Adwentu o godz. 07:00, a w dni powszednie codziennie o godz. 06:30. We środy i piątki „Roraty” o godz. 18:00. Na „Roraty” przychodzimy ze świecami lub lampionami. Dzieci zapraszamy na „Roraty” we środy i soboty na godz. 06:30. Po „Roratach” wszystkie dzieci, również rodziców zapraszamy na śniadanie na plebanię.
3. W Adwencie będziemy przeżywali nasze parafialne rekolekcje adwentowe w dniach 16-17-18 grudnia. Rekolekcje będzie prowadził o. Krzysztof Grzybek, werbista z Kleosina.

4. Pan Mariusz, nasz organista rozprowadza już opłatki na stół wigilijny. Cały dochód ze sprzedaży opłatków jest przeznaczony dla niego. Złożona ofiara za opłatki niech będzie wyrazem naszej wdzięczności za jego pracę.
5. Od dzisiaj też można na nabywać Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca na stół wigilijny jest znakiem przypominającym o właściwej postawie każdego chrześcijanina w stosunku do bliźnich, postawie czerpiącej siłę z narodzin Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Jednocześnie zakup świecy wspiera dzieła Caritas diecezjalnej i parafialnej. Cena świecy dużej to 25,- zł, małej 15,- zł.
6. Ks. Rafał i nasza młodzież oazowa zapraszają dzieci z klas 4, 5 i 6 SP na pierwsze w tym roku spotkanie Oazy Dzieci Bożych, które odbędzie się dzisiaj po Mszy Świętej z dziećmi czyli o godz. 14:00.
7. W liturgii najbliższego tygodnia:
– 30.11 (śr.) – Święto św. Andrzeja Apostoła;
– 03.12 (sob.) – Wsp. św. Franciszka Ksawerego.
8. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy do modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne podczas tzw. Godziny Świętej o godz. 17:30. W pierwszy piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spowiedź pierwszopiątkowa przed poranną i wieczorną Mszą Święta. Do naszych chorych parafian z posługą sakramentalną udamy się dopiero 21 grudnia, tuż przed świętami. Prosimy o zgłaszanie wszystkich chorych naszej parafii, którzy chcieliby przyjąć sakramenty święte przed świętami.
9. W pierwszą sobotę nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Nabożeństwo pierwszosobotnie to szczególna modlitwa o ratunek i nawrócenie dla grzeszników. Prosimy o to szczególnie dla osób zniewolonych różnymi nałogami, którzy sami, o własnych siłach nie mogą wyjść z uzależnień. Prośby w intencji tych osób można wypisać na kartkach i wrzucić je do skrzynki umieszczonej pod ołtarzem.
10. Kuria Metropolitalna Białostocka uprzejmie informuje, że od I Niedzieli Adwentu, tj. od 27 listopada br. w kaplicy parafii pw. NMP z Guadalupe przy ul. Wrocławskiej 8 w Białymstoku, o godz. 14. będą odprawiana Msze św. w języku białoruskim dla wiernych obrządku łacińskiego (należących do Kościoła Rzymskokatolickiego). Msze św. odprawiane będą we wszystkie niedziele, uroczystości nakazane i ważniejsze święta.

11. Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Białostockiej zaprasza do udziału w Adwentowych Rekolekcjach dla (Nie)Sakramentalnych. Odbędą się one w starym kościele Farnym w dniach 7-8 grudnia 2022 r. (środa i czwartek) o godz. 18:00. Do udziału zapraszamy wszystkich, w sposób szczególny osoby, które z racji na skomplikowaną sytuację życiową nie korzystają z pełni życia sakramentalnego. Temat rekolekcji: “Spotkanie przy studni”.

12. Rekolekcje adwentowe parlamentarzystów, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz prawników odbędą się w dniach 4 – 5 – 6 grudnia br., niedziela – poniedziałek – wtorek. Msza św. codziennie o godz. 19.30 w starym kościele farnym w Białymstoku. Rekolekcje prowadzi o. Aleksander Jacyniak, jezuita.

13. Zapraszamy na Adwentowy Dzień Skupienia księży opiekunów, zelatorów i członków Żywego Różańca z wszystkich parafii Archidiecezji Białostockiej. Odbędzie się on w sobotę 10 grudnia 2022 r. Poprowadzi go ks. Michał Będziński, ogólnopolski referent Papieskich Dzieł Misyjnych. Rozpoczęcie o godz. 10.00 w budynku Kina Ton, następnie Msza św. o godz. 12.00 w katedrze, przewidywane zakończenie o godz. 14.00. Zapraszamy również do udziału grupę rodziców modlących się za dzieci oraz wszystkich chętnych.

14. Zapraszamy dzieci do udziału w radiowych roratach na falach archidiecezjalnego „Radia i” przez cztery adwentowe tygodnie, od poniedziałku do piątku o godz. 6:45, powtórka o 18:45. Radiowe roraty to kilkuminutowe spotkanie przygotowujące najmłodszych do radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Przewodnikiem roratach będzie św. Joachim, dziadek Pana Jezusa. „Radia i” można słuchać w Białymstoku i okolicach na częstotliwości 103,3 FM i w Mońkach na częstotliwości 90,9FM.
15. W następną niedzielę ofiary zbierane do puszek będą przeznaczone na Kościół na Wschodzie.

16. W tym tygodniu odeszli do wieczności nasi zmarli parafianie: + Olga Kwiatkowska-Szugzda, Jan Dojlida. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie …