Menu Zamknij

28 NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.10.2023r.

1. Dzisiaj jest obchodzony XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – cywilizacja życia”. Hasło to nawiązuje do encykliki Evangelium Vitae św. Jana Pawła II, który przypomina, że „Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa”. Tradycyjnie, w Dzień Papieski przeprowadzana jest zbiórka pieniężna, której celem jest finansowanie programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dziękujemy za dzisiaj złożone ofiary do puszek na ten cel.

2. Procesja różańcowa dookoła kościoła, z okazji rocznicy wyboru Jana Pawła II, odbędzie się jutro16.10, po Mszy Świętej wieczornej.

3. Za tydzień, w niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie kandydatów do bierzmowania. Msza Święta o godz. 11:30, później spotkanie w auli domu parafialnego.

4. Za dwa tygodnie, w niedzielę 29.10 o godz. 16:30 odbędzie się kolejne spotkanie dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii Świętej.

5. W liturgii najbliższego tygodnia:

– 16.10 (pn.) – Wsp. św. Jadwigi Śląskiej;

– 17.10 (wt.) – Wsp. św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika;

– 18.10 (śr.) – Święto św. Łukasza, Ewangelisty. Tego dnia swoje imieniny obchodzi ks. Łukasz. Msza Święta w jego intencji będzie celebrowana o godz. 18:00. Jest to również dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Msza Święta w intencji Pracowników Służby Zdrowia zostanie odprawiona tego dnia o godz. 18.00 w Archikatedrze białostockiej.

– 19.10 (czw.) – Wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika. Jest to Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych;

– 20.10 (pt.) – Wsp. św. Jana Kantego.

6. Za tydzień, w niedzielę 22 października będziemy gościć w parafii świeckiego promotora kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – p. Marka Kędziorka, który przez słowo świadectwa przybliży nam osobę i duchowe dziedzictwo Męczennika naszych czasów. W tym czasie  będzie można zwiedzić w kościele przejmującą wystawę o ks. Jerzym. Po każdej Mszy Św. będzie także możliwość nabycia oryginalnych nagrań 16 całych kazań ks. Popiełuszki wydanych na płytach.

7. Duszpasterstwo Rodzin zaprasza w poniedziałek 16.10 o godz. 18:00 do Archikatedry na Mszę Świętą i różaniec z okazji Dnia Dziecka Utraconego. Po Mszy Świętej złożymy znicze przed pomnikiem Św. Jana Pawła II przed Bazyliką jako znak pamięci o zmarłych dzieciach. 

8. Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologiczny i KIK w Białymstoku zapraszają na konferencję pt. „Wiara czy rozum. Fałszywy dylemat” w 25 rocznicę opublikowania encykliki „Fides et Ratio”. Udział wezmą m. in. prof. Ryszard Legutko, prof. Michał Kleiber, ks. Henryk Zieliński. Konferencja odbędzie się 21 października (sobota) o godz. 10.00 w gmachu AWSD ul. Warszawska 46. Wstęp wolny! Zapraszamy!

9. W dniach od 21-22.10.2023 r. odbędzie się organizowane przez wspólnotę Dom Jednego Serca wydarzenie kierowane do młodych w wieku 16-35 lat. Odbędzie się ono w domu wspólnoty przy ul. Wysockiego 79. Celem spotkania jest ożywienie wiary młodych ludzi, tak aby z pasja radością przeżywali swoją codzienność. Więcej informacji na stronie internetowej organizatora.

10. Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku oraz Opera i Filharmonia Podlaska zapraszają na  Oratorium „Tu es Petrus” pod dyr. Piotra Rubika w dniach 19 i 20 października (czwartek, piątek) br. o godz. 19.00 przy ulicy Odeskiej w Białymstoku. Koncert zostanie wykonany ku czci Św. Jana Pawła II. Bilety w kasie Opery i Filharmonii Białostockiej lub w internecie.

11. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Taca tego dnia będzie przeznaczona na Misje Święte.

12. Zapisujemy już imiona zmarłych na tzw. „wypominki”. Za zmarłych wspominanych w „wypominkach” będziemy modlić się przez cztery pierwsze dni listopada o godz. 17:00. Kartki do wpisania imion zmarłych można wziąć ze stolika pod chórem.

13. W ubiegłym tygodniu odszedł do wieczności nasz zmarły parafianin + Jan Chowański. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…