Menu Zamknij

1 NIEDZIELA ADWENTU – 3.12.2023r.

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent, a zarazem nowy rok liturgiczny. Adwent ma podwójny charakter. Jest przygotowaniem do Uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez co wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego na ziemię. Równocześnie jest to czas, który skierowuje nas ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych powodów Adwent jest czasem pobożnego i radosnego oczekiwania.

2. W Adwencie zapraszamy na „Roraty”. Są to Msze Święte o brzasku dnia, które wspominają NMP oczekującą narodzenia jej Syna, Jezusa. „Roraty” w naszym kościele będą celebrowane we wszystkie niedziele Adwentu o godz. 07:00, a w dni powszednie codziennie o godz. 06:30. We środy i piątki o godz. 18:00. Na „Roraty” przychodzimy ze świecami lub lampionami. Dzieci zapraszamy na „Roraty” we środy i soboty na godz. 06:30. Po „Roratach wszystkie dzieci, również rodziców zapraszamy na śniadanie na plebanię.

3. W Adwencie będziemy przeżywali nasze parafialne rekolekcje adwentowe w dniach 22-23-24 grudnia (piątek, sobota i niedziela). Słowo Boże podczas rekolekcji będzie głosił. Ks. dr Ireneusz Korziński, kanclerz Kurii Metropolitalnej Białostockiej.

4. Pan Mariusz, nasz organista rozprowadza już opłatki na stół wigilijny. Cały dochód za sprzedaży opłatków jest przeznaczony dla niego. Złożona ofiara za opłatki niech będzie wyrazem naszej wdzięczności za jego pracę w naszej parafii.

5. Od dzisiaj również można nabywać Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca na stół wigilijny jest znakiem przypominającym o właściwej postawie każdego chrześcijanina w stosunku do bliźnich, postawie czerpiącej siły z narodzenia Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Jednocześnie, zakup świecy wspiera dzieła Caritas naszej archidiecezji i parafialnej również. Cena świecy dużej to 25,- zł, małej 15,- zł.

6. Przypominamy, że do naszych chorych parafian z posługą sakramentalną udamy się 18.12 (w poniedziałek). Prosimy zatem o zgłaszanie chorych, którzy chcieliby przyjąć sakramenty święte przed świętami.

7. W liturgii najbliższego tygodnia:

– 04.12 (pon.) – Wsp. św. Barbary, dziewicy i męczennicy;

– 06.12 (śr.) – Wsp. św. Mikołaja, biskupa;

– 07.12 (czw.) – Wsp. św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła;

– 08.12 (pt.) – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to Dzień Świętości Życia. Msze Święte w naszej świątyni będą celebrowane o godz. 08:00,10:00 i 18:00. Na godz. 12:00 zapraszamy na tzw. Godzinę Łaski. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu będziemy wypraszali potrzebne łaski dla siebie i całego świata. Tego dnia nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek miesiąca. Zapraszamy do modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne podczas tzw. Godziny Świętej o godz. 17:30.

9. W Watykanie zakończyła się pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Poprzedziły ją intensywne prace synodalne. Posłużyły one wypracowaniu wniosków, które wykorzystano do redakcji syntezy krajowej i syntezy kontynentalnej. Dziękuję wszystkim: duchownym i świeckim, którzy w parafiach na poziomie Archidiecezji Białostockiej zaangażowali się w prace synodalne. Nowy rok kościelny niech posłuży pogłębianiu drogi synodalnej. Drogowskazem są dwa dokumenty: List do ludu Bożego oraz Sprawozdanie Podsumowujące – „Kościół synodalny w misji”. Zapraszam do zapoznania się z tymi dokumentami. Są one dostępne na stronie internetowej: synod.org.pl. ks. Abp Józef Guzdek

10. Zapraszamy na spotkanie podsumowujące wydarzenia związane z synodem w naszej Archidiecezji. Jest ono skierowane do wszystkich, którzy w bezpośredni sposób zaangażowali się w prace na poziomie parafii. Spotkanie odbędzie się 4 grudnia 2023 r. w Centrum Wystawienniczo Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 19.00.

11. Rekolekcje adwentowe parlamentarzystów, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz prawników odbędą się w dniach 10 – 11 – 12 grudnia br., niedziela – poniedziałek – wtorek. Msza św. codziennie o godz. 19.30 w starym kościele farnym w Białymstoku. Rekolekcje prowadzi o. Adam Policha, dominikanin.

12. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną w czasie Adwentu wykonać gest miłości w kierunku najmniejszych do włączenia się w akcję „Paczuszka dla Maluszka”! Jej celem jest zbiórka akcesoriów niemowlęcych, takich jak: pieluchy, nowe ubranka i zabawki, kosmetyki dla niemowląt i ich mam (tj. mydełka, oliwki, żele i szampony dla niemowląt, delikatne proszki do prania, waciki, mokre chusteczki itp.), które zostaną podarowane podopiecznym Fundacji „Pomóż Im” Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Zbiórka trwa od pierwszej do trzeciej niedzieli Adwentu (03.12.-17.12.)

13. Dominikańska Szkoła Wiary w Białymstoku zaprasza na wykład otwarty “Przyszłość Kościoła w Apokalipsie św. Jana”. Prelegentem wykładu będzie dominikanin – ojciec Adam  Policha. Zapraszamy w sobotę 9 grudnia najpierw na Mszę Świętą o godz. 10:00 w Starej Farze, a potem na wykład o 11:00 do sali duszpasterstwa akademickiego “Przystań” na I piętrze w Arkadach Katedralnych za katedrą białostocką. Więcej informacji na Facebook’owej stronie “Szkoła Wiary Białystok” i/lub na plakacie.

14. Zapraszamy na Adwentowy Dzień Skupienia księży opiekunów, zelatorów i członków Żywego Różańca z wszystkich parafii Archidiecezji Białostockiej. Odbędzie się on w sobotę 9 grudnia 2023 r. w parafii pw. M.B. Różańcowej. Rozpoczęcie o godz. 10.00 a, następnie Msza św. o godz. 12.00.

15. Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na spotkanie formacyjno-modlitewne dla małżeństw. Odbędzie się ono we wtorek 5 grudnia o godz. 18:00 w kaplicy przy klasztorze Sióstr Misjonarek Św. Rodziny (ul. Stołeczna 5). W programie konferencja na temat: “Rozbity dzbanek- jak poskładać to, co pękło w małżeństwie?” oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

16. Adwentowe rekolekcje dla Związków Niesakramentalnych odbędą się w dniach 6-7 grudnia 2023 roku w starym kościele Farnym. O godz. 18:00 Msza Święta z kazaniem rekolekcyjnym a po niej spotkanie w sali za Katedrą. Rekolekcje na temat „Emmanuel-czekając na przyjście Pana” wygłosi ks. Karol Kondracikowski. 

17. Archidiecezjalne rozgłośnia Radio i zaprasza w czasie adwentu dzieci do słuchania radiowych rorat. Na spotkania zapraszamy najmłodszych słuchaczy o godz. 6:45 i 18:45 od poniedziałku do piątku. W tym roku tematem przewodnim radiowych rorat będzie przygotowanie w sercach stajenki dla Dzieciątka Jezus. Pomoże w tym św. Franciszek, który 800 lat temu jako pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech.

18. Dziękujemy za ofiary dzisiaj złożone na tacę. Będą one przeznaczone na potrzeby naszej archidiecezji. W następną niedzielą ofiary do puszek będą przeznaczone na wsparcie Kościoła na wschodzie.