Menu Zamknij

NIEDZIELA PALMOWA – 24.03.2024r.

1.  Kończą się nasze rekolekcje wielkopostne. Dziękujemy ks. Henrykowi za głoszone słowo Boże i duchowe przygotowanie nas do przeżycia świąt paschalnych.

2. Dzisiaj na zakończenie rekolekcji odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Rozpoczęcie o godz. 19:30 przy ul. Poziomej (róg ul. Plażowej, przy sklepie Chorten). Następnie będziemy szli ul. Przejściową, ul. Turystyczną, ul. Wczasową, ul. Nowatorską, ul. Zdrową, ul. Zuchów. Zakończenie Drogi Krzyżowej będzie miało miejsce przy zbiegu ul. Zuchów z ul. Wczasową. Prosimy wziąć ze sobą lampiony lub świece. Zapraszamy do licznego udziału w tym nabożeństwie, szczególnie mieszkańców ulic, którymi będziemy szli.

3. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, podczas którego Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Jezusa Chrystusa, poczynając od Jego wjazdu do Jerozolimy. W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00. W te dni spowiadamy od godz. 17:00 do końca Mszy Świętej wieczornej.

4. W Wielki Poniedziałek odwiedzimy naszych chorych parafian z posługą sakramentalną. Można tych chorych jeszcze dzisiaj zgłaszać. U chorych będziemy w godzinach od 09:00 do 11:00.

5. W Wielki Czwartek obchodzimy dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczysta Msza Święta Krzyżma, podczas której kapłani naszej archidiecezji odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie, i zostaną poświęcone oleje święte, będzie sprawowana o godz. 09:00 w Archikatedrze Białostockiej. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości.

6. W Wielki Czwartek Mszą Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 rozpocznie się Święte Triduum Paschalne. Podczas tej Mszy Świętej będą dopuszczeni do posługi w Zgromadzeniu Liturgicznym nowi ministranci. Taca tego dnia będzie przeznaczona na wsparcie najuboższych rodzin naszej parafii. Na tę Mszę Święta dzieci niech przyniosą skarbonki z Jałmużna Wielkopostną. W Wielki Czwartek spowiadamy od godz. 17:00 do rozpoczęcia nabożeństwa. Po Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia, czyli tzw. „ciemnicy”, gdzie będziemy mogli adorować Najświętszy Sakrament do godz. 22:00.

7. W Wielki Piątek – adoracja Najświętszego Sakramentu w „ciemnicy’ od godz. 10:00. O godz. 09:00 będziemy śpiewali psalmy z Jutrzni i Godziny Czytań. Spowiadamy od godz. 17:00. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:00. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim potrwa do godz. 22:00. Również do godz. 22:00 będzie można skorzystać z sakramentu pokuty. Taca tego dnia będzie przeznaczona na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. W Wielki Piątek rozpocznie się nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą będziemy odmawiali codziennie przez cały następny tydzień przed wieczorną Mszą Świętą. W Wielki Piątek wszystkich katolików w Polsce obowiązuje post, czyli powstrzymanie się od jedzenia pokarmów mięsnych jak również umiar w jedzeniu (tylko jeden posiłek).

8. W Wielką Sobotę – adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 10:00. O godz. 09:00 będziemy śpiewali psalmy z Jutrzni i Godziny Czytań. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie od godz. 10:00, co godzinę. Ostatnie święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 18:00. Święcenie pokarmów w Kurianach – o godz. 12:00. W Wielką Sobotę spowiadamy od godz. 21:00 do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

9. Wigilia Paschalna – w sobotę o godz. 22:00. Rozpoczyna się obchód Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejsze nabożeństwo w całym roku liturgicznym. Prosimy o zabranie ze sobą świec – najlepiej, aby to były świece od naszego chrztu. Wigilia Paschalna zakończy się procesją rezurekcyjną w nocy. Prosimy o przygotowanie się do procesji osób, które biorą w niej aktywny udział. Zapraszamy rodziców z małymi dziećmi do sypania kwiatów podczas procesji.

10. W pierwszy dzień świąt pierwsza Msza Święta będzie celebrowana o godz. 06:00. Następna Msza Święta – o godz. 10:00. Nie będzie Mszy Świętej o godz. 08:00. Nie będzie również Mszy Świętej o godz. 13:00 z dziećmi.

11. Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku zaprasza na rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej (od 16 roku życia) organizowane w dniach: 5-7 kwietnia 2024 r. Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 16.30, a zakończą się w niedzielę po południu. Więcej informacji oraz zapisy na stronie internetowej: www.awsd.bialystok.pl

12. Dzisiaj ofiary wrzucane do puszki będą przeznaczane na kwiaty do „grobu Pańskiego”.