Menu Zamknij

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ – 26.05.2024r.

1. Dzisiaj, w Niedzielę Trójcy Świętej kończy się czas spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

2. W najbliższy czwartek będziemy obchodzili Uroczystość Ciała i krwi Chrystusa czyli Boże Ciało. Msze Święte będą celebrowane o godz. 08:00, 10:00 i 18:00. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 odbędzie się tradycyjna procesja eucharystyczna. Wyjdziemy z Najświętszym Sakramentem na zewnątrz kościoła, aby idąc w procesji wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. W procesji pójdziemy razem z parafią z Dojlid Górnych. Nasza parafia jest odpowiedzialna za przygotowanie ołtarzyka przy ul. Eliasza. Zachęcamy wszystkich naszych parafian do licznego udziału w procesji. Prosimy rodziców dzieci pierwszokomunijnych o umożliwienie im uczestnictwa w procesji. Dzieci zbierają się przed Mszą Świętą, w salce przy zakrystii o godz. 09:45. Prosimy pamiętać o właściwym ubiorze – godnym i stosownym dla uroczystości kościelnej. Za pobożne uczestnictw w procesji Bożego Ciała można uzyskać odpust zupełny.

3. Po Bożym ciele będziemy obchodzić tradycyjną „Oktawę Bożego Ciała”. Każdego dnia tej Oktawy – od piątku do czwartku następnego tygodnia będziemy śpiewali po Mszy Święt6ej wieczornej nieszpory eucharystyczne i szli w procesji dookoła kościoła. W dniach Oktawy Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie odmawiana po Mszy Świętej, w ramach nieszporów eucharystycznych.

4. Pierwsze spotkanie kandydatów do bierzmowania, rozpoczynające przygotowanie przed tym sakramentem, odbędzie się w przyszłą niedzielę 02.06, podczas Mszy Świętej o godz. 11:30.

5. W przyszłą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie KŻR naszej parafii. Początek o godz. 16:30.

6. W liturgii najbliższego tygodnia:

– 28.05 (wt.) – Wsp. bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa;

– 29.05 (śr.) – Wsp. św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy

– 30.05 (czw.) – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało);

– 31.05 (pt.) – Święto Nawiedzenia NMP;

– 01.06 (sob.) – Wsp. św. Justyna, męczennika.

7. W najbliższym tygodniu wypada pierwsza sobota miesiąca. Zapraszamy na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Nabożeństwo pierwszosobotnie to szczególna modlitwa o ratunek i nawrócenie dla grzeszników. Prosimy o to szczególnie dla osób, zniewolonych różnymi nałogami, którzy sami, o własnych siłach nie mogą wyrwać się z uzależnień. Prośby w intencji tych osób można wypisać na kartkach i wrzucić je do skrzynki pod ołtarzem. Pierwszosobotnie nabożeństwo w tym miesiącu odbędzie się o godz. 17:30, przed wieczorną Mszą Świętą, po której odbędzie się procesja eucharystyczna w związku z Oktawą Bożego Ciała. W sobotę rozpoczynamy również nabożeństwo czerwcowe, które podczas Oktawy będzie odbywało się w ramach nieszporów eucharystycznych.

8. Kolejny “Męski Różaniec” odbędzie się w sobotę 1 czerwca. O godz. 9:00 Msza św. i medytacja pierwszosobotnia w bazylice św. Rocha, a później przejście z figurą Matki Bożej na Rynek Kościuszki. 

9. Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku zaprasza na spotkanie autorskie z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim pt. Jak czytać Pismo Święte promujące najnowsze tłumaczenie Tory czyli Pięcioksięgu Mojżesza. Spotkanie odbędzie się dn. 28 maja o godz. 18.45 w oratorium św. Jerzego w parafii św. Wojciecha w Białymstoku.

10. Ojcowie jezuici zapraszają na Rekolekcje Ignacjańskie, które będą prowadzone w domach rekolekcyjnych Archidiecezji Białostockiej od sierpnia 2024 r. Informacje i zapisy odbywają się przez stronę: www.bialystok.jezuici.pl

11. Już 1, 2 i 23 czerwca z okazji Dnia Dziecka i Dnia Ojca parafialne Kino Ton w Białymstoku przygotowało słuchowiska na żywo pt. „Familijny Skarbczyk”. Cykl otwierają opowieści biblijne. Uroki Familijnego Skarbczyka ukażą przed dziećmi wspaniali artyści, na co dzień grający w muzycznych i operowych teatrach w Polsce: Ewa Łobaczewska  i  Rafał Supiński. Aranżacje i akompaniament przygotował Max Fedorov. Jest to wydarzenie dla dzieci w wieku od 2 do 9 lat i ich rodziców. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.kinoton.com.pl

12. Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku ogłasza nabór na etap propedeutyczny formacji w roku akademickim 2024/2025. Przyjmowanie kandydatów rozpoczyna się od dnia 3 czerwca 2024 r. Wszelkie pytania związane z podjęciem formacji na etapie propedeutycznym w AWSD w Białymstoku prosimy kierować bezpośrednio do rektoratu seminarium. Więcej szczegółów na stronie internetowej seminarium oraz na plakatach.

13. Kancelaria Kurii Metropolitalnej Białostockiej uprzejmie powiadamia, iż Arcybiskup Metropolita Białostocki Józef Guzdek, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 31 maja 2024 r. wszystkim wiernym Archidiecezji Białostockiej oraz innym wiernym w tym dniu przebywającym na terenie Archidiecezji. Korzystający z tej dyspensy są zobowiązani do zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich.

14. Przypominamy, ks. Rafał Zakrzewski, organizuje samolotową pielgrzymkę do sanktuariów Francji: Louredes, Ars, La Salet, Taize i innych miejsc w dniach 21-29.09.br. Koszt 6000,- zł. Kontakt do ks. Rafała i szczegółowy program pielgrzymki do wzięcia w zakrystii. Zapisy trwają do końca maja.

15. W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności nasza zmarła parafianka: + Urszula Babul. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…